Alapismeretek: légszűrők a légtechnikai berendezésekben
A légtechnikai berendezésekben alkalmazott légszűrőknek két feladatot kell ellátniuk:
Az első feladat az, hogy a beszívott levegőből kiszűrjék a szennyezőanyagokat, a szaganyagokat és a szilárd részecskéket. Ezáltal biztosítjuk a szellőző levegő higiéniailag tökéletes minőségét, amely megfelel az épületben tartózkodó személyek egészségügyi igényeinek. Ezzel összefüggésben a különböző szabványokban és irányelvekben pontosan megfogalmazott követelmények találhatók az alkalmazandó légszűrők minőségével, azok üzemeltetésével és ellenőrzésével kapcsolatban.
A légszűrők másik feladata a szilárd részecskék és a porok külső levegőből való kiszűrését célozza, hogy ezáltal megvédjük a légtechnikai berendezés komponenseit - így például a hőcserélőket - a szennyeződésektől. Ha például a hőcserélő lemezbordái között hosszú időn keresztül szilárd részecskék és porok tapadnak meg, akkor ennek a következő következményei lehetnek:
- A levegő hőcserélőn keresztül történő átáramlása során csökken a rendelkezésre álló keresztmetszet nagysága.
- Ezáltal megnő a ventilátor által szállított levegő áramlási sebessége és a nyomásveszteség is.
- Mindez a ventilátor nagyobb teljesítményfelvételéhez, és ezzel az üzemköltségek nem kívánatos növekedéséhez vezet. Gondoljunk csak a ventilátorok arányossági (affinitási) törvényére, amely szerint az áramlási sebesség megduplázása esetén a ventilátor elektromos teljesítményfelvétele a nyolcszorosára nő!
(Forrás: CCI-Wissensportal)