Izobután a háztartási készülékekben
Egy további környezetkárosító tényezője a hűtőközegeknek az üvegházhatást előidéző potenciál, amely az CFC esetében igen magas, a HFC-nél azonban jóval csekélyebb.
A legutóbbi kutatások eredményei mégis azt mutatják, hogy a HFC ezen relatív alacsony értékei is üvegházhatást kiváltó hatással bírnak, azonkívül a HFC légköri elbomlási idejét, mely indenképpen 10 év felett van, sem szabad figyelmen kívül hagyni.
Nulla ózonréteg károsító, illetve üvegházhatást kiváltó értékkel rendelkező hűtőközeg-helyettesítőként már csak a szénhidrogének jöhetnek számításba. Ezeket eddig gyúlékonyságuk miatt zárták ki. Ezen felül a szénhidrogéneknek viszonylag rövid a légköri elbomlási idejük is.
Ezek miatt az okok miatt döntöttek végül a gyártók ezen hűtőközeg használata mellett. Egyébként megfelelő óvintézkedések mellett a gyúlékonyságukból adódó kockázat gyakorlatilag teljesen kiküszöbölhető.
Az alábbi szénhidrogének azok, amelyek megfelelő tulajdonságokkal rendelkeznek ahhoz, hogy hűtőközegként alkalmazzák őket:
Propán / R290 /
n-Bután / R600 /
I-Bután / R600a/
tisztán, vagy keverve...
További információ a letölthető anyagból érhető el.