A szakképző iskolai rendszer változásával és a duális szakképzés szélesítésével összefüggő kormányzati intézkedések
A Magyar Kormány elkötelezett egy olyan, a gazdaság igényeire alapozó szakképzési rendszer kialakítása mellett, amely a szakképzési tanulmányok befejezését követően széleskörű munkalehetőséget, biztos megélhetést biztosít a szakképzett munkaerőnek. A versenyképes gazdaság megteremtésében nélkülözhetetlen szerepe van a megfelelően képzett szakembereket, alkalmazható tudással bíró szakmunkásokat kibocsátó szakképzésnek. A gazdasági fejlődés fenntartásához elengedhetetlen a modern termelésbe bevonható, jól képzett és megbízható, széles körű alapismeretekkel rendelkező munkavállaló, amely igényre a szakképzésnek folyamatosan figyelnie kell. A fejlesztési folyamatok egyik mérföldköve volt a „Szakképzés a gazdaság szolgálatában” című – a Kormány 1040/2015. (II. 10.) Korm. határozatával elfogadott – koncepció, amelynek fő célkitűzései a következők:
1. A gazdasági igények kiszolgálása: a jelenleginél több szakmunkás és technikus képzése.
2. A duális képzés erősítése: gyakorlatorientált tudás szerzése, lemorzsolódás csökkenés a valós körülmények közötti gyakorlati tevékenység által.
3. A szervezett szakképzés vonzerejének, presztízsének növelése: a jövőben több tanuló válassza a szakképzést.
4. A szakképzési rendszer fejlesztése: a képzés minőségének, hatékonyságának, eredményességének javítása.
A kormányhatározattal elfogadott koncepció alapján az elmúlt két év során jelentős jogalkotás folyamat zajlott, amelynek eredményei, hatásai a következőképpen foglalhatók össze:
(A cikk folytatása a letölthető dokumentumból!)
Forrás: IPOSZ