Objektíven az ADR-ről
Mivel újfent terjednek a városi legendák izmos katasztrófavédelmi bírságokról, lefoglalt szállítmányról és gépjárművekről, továbbá hogy a sofőrök hosszadalmasan élvezhették az adminisztráció során a hatóságok vendégszeretetét, stb., így Szövetségünk utána járt annak, hogy izobután esetén mi a helyzet, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság hogyan látja hivatalosan a tényeket.
Megkeresésünkre alábbi válasz érkezett:
iktatószám: 35000/10443-4/2018.ált.
"ADR szállítás szabályozásával összefüggő kérdésére felelős szakterületünk álláspontjáról az alábbiak szerint tájékoztatjuk:
Az izobután a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás (a továbbiakban: ADR) „A” és „B” Mellékletének értelmében veszélyes áru, UN száma: 1969, így annak szállítása esetén a vonatkozó előírásokat maradéktalanul be kell tartani.
Az ADR 1.1.3.1 c) pontja szerint azonban: „Az ADR előírásait nem kell alkalmazni … c) a vállalatok (vállalkozások) olyan szállításaira, ami fő tevékenységüket kiegészíti, mint például a mély- és magasépítési munkaterületek ellátása, vagy méréssel, javítással és karbantartással kapcsolatos szállítások, ill. visszaszállítások csomagolóeszközönként, beleértve a nagyméretű csomagolóeszközöket (IBC-et) és nagycsomagolásokat is, legfeljebb 450 liter mennyiségű veszélyes áru esetén és az 1.1.3.6 bekezdésben meghatározott mennyiségi határokon belül. ... Meg kell tenni a szükséges intézkedéseket a veszélyes áru normális szállítási feltételek melletti kiszabadulásának megakadályozására.”
Az ADR 7.5.7.1 bekezdése szerint: „A járművet … a veszélyes áru kezelésére és rögzítésére alkalmas eszközzel kell ellátni. A veszélyes árut tartalmazó küldeménydarabokat … a járműben, alkalmas eszközzel (pl. leszorító hevederekkel, csúszó és állítható kengyelekkel) úgy kell rögzíteni, hogy megakadályozzon a szállítás közben minden olyan elmozdulást, ami a küldeménydarab helyzetét megváltoztatná vagy sérülését okozná. Ha a veszélyes árut egyéb áruval (pl. nehéz gépekkel vagy rekeszekkel) együtt szállítják, minden árut úgy kell becsomagolni és rögzíteni a járműben … hogy a veszélyes áru ne szabadulhasson ki. A küldeménydarabok elmozdulása kitámasztással vagy állványzattal is megakadályozható, vagy úgy is, hogy az üres tereket valamilyen, arra alkalmas anyaggal kitöltik. Ha a rögzítés pánttal vagy hevederrel történik, nem szabad túlfeszíteni, nehogy a küldeménydarab megsérüljön vagy eldeformálódjon.
Fentiek alapján megállapítható, hogy a veszélyes áruk normál szállítási feltételek melletti kiszabadulásának megakadályozása érdekében a járművekben szállított palackokat, flakonokat, vagy az azokat tartalmazó gyűjtőcsomagolásokat (kartondoboz, zsugorfólia, stb.) megfelelő rögzítéssel kell ellátni. A veszélyes árut tartalmazó eredeti gyári csomagolásokon (palack, flakon, stb.) a fentieken túl, csomagolási típustól függően, a szállítás ideje alatt a védőkupakoknak is rajtuk kell lennie.
Megállapítható továbbá, hogy amennyiben az érintett vállalkozások a főtevékenységük kiegészítéseként végzik az izobután, mint hűtőközeg szállítását, úgy az ilyen jellegű veszélyes áru szállítások nem tartoznak az ADR hatálya alá, így a hűtőszerelők részére nem kötelező a jármű személyzet képzésére vonatkozó előírások betartása, de a fentieket mindenképpen be kell tartaniuk.
Tájékoztatjuk, hogy a fentiek a 60/1992. (XI. 17.) AB határozat értelmében szaklmai véleménynek tekintendők, nem jogi iránymutatásnak, állásfoglalásnak, így kötelező erővel nem bírnak.
Üdvözlettel:
BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, Ügyfélszolgálati Iroda"